Co się wydarzyło? Podsumowujemy
Lubańska Noc Grozy na stałe zadomowiła się w naszym kalendarzu. Po raz drugi Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu połączyliśmy siły wraz z Muzeum Regionalnym w Lubaniu, by zaprezentować mieszkańcom historię najbliższych „strasznych” miejsc, przedstawić mroczne tajemnice z okolicy oraz pokazać kawał historii, która nie jest łatwa do słuchania.
Abyśmy w spokoju mogli słuchać naszych prelengentów, zaprosiliśmy najpierw dzieciaki do Oddziału dla Dzieci. Tam czekała na nich Pani Olga Orlińska Szczyżowska, Przewodniczka Sudecka, a także autorka książki „Kryształowa wyprawa i alchemik szkła” (ilustracje zamieszczone w książce, inspirowane były minerałami pochodzącymi m.in. z Muzeum Regionalnego w Lubaniu!). Wprowadziła najmłodszych w magiczny świat poprzez opowieści o Leszym, duch lasu, będący jego panem oraz władcą zwierząt w nim żyjących. A także o wiedźmach – czy naprawdę żyły i skąd u nich takie spiczaste kapelusze. Następnie pokazała minerały, które można znaleźć w naszych okolicach. Każdy mały uczestnik dostał minerał dla siebie, z którego stworzył swoją magiczną różdżkę.
Tymczasem w Sali Ślubów zgromadziło się już pokaźne grono gości, którzy czekali na niesamowite opowieści. Najpierw mogliśmy posłuchać Pana Jarosława Szczyżowskiego, Przewodnika Sudeckiego oraz autora książki „Obserwatorium”, której akcja rozgrywa się w Karkonoszach. Zdradził czy w Sudetach straszy, a niesamowite opowieści wyciągał jak z czarodziejskiego kapelusza. Mogliśmy dowiedzieć się o czarownicach, składnikach maści czarownic (składniki można ponoć znaleźć w okolicznych górach…), a także tajemniczych postaciach pojawiających się na stronach archiwalnych ksiąg.
Następnie mogliśmy wysłuchać świetny wykład Mileny Sochańskiej z Muzeum Regionalnego, która opowiadała o grzybach, tańcach i…paleniu czarownic. Najbardziej intrygująca okazała się historia o choreomanii, która zawładnęła ludźmi pomiędzy XIV a XVII wiekiem.
Kolejnym mówcą był Pan Łukasz Tekieli, Dyrektor Muzeum Regionalnego. Opowiadał o Towarzystie Thule w kontekście swastyki i czarnego słońca. Najbardziej przerażające w całej historii były współczesne ruchy tej organizacji, do której może zapisać się każdy pod warunkiem, że… potwierdzi swoją aryjskość…
Spotkanie zakończył film-wywiad z prof. Tadeuszem Doboszem z Muzeum Medycyny Sądowej we Wrocławiu, który opowiadał wstrząsające historie o ludzkich zwłokach w eksperymentach nazistowskiej nauki.
Noc Grozy zakończyliśmy wspólną wyprawą szlakiem lubańskich obiektów penitencjarnych. Największe wrażenie zrobił na wszystkich jednak lubański areszt. Dzięki mrocznej aurze i opowieściom pracownikom lubańskiego muzeum, niejednemu włos zjeżył się na głowie… Dziękujemy firmie DOMY Z PASJĄ Sp. z o.o. za udostępnienie obiektu.
Zdjęcia z wydarzenia poniżej.